Negyvenéves sikertörténet

December 7-én és 8-án tartotta 40 éves ünnepi gálaműsorát a Csali Gyermek-néptáncegyüttes. A városi művelődési központ színházterme mindkét nap telt házasra sikeredett, az ünnepi műsort pedig felállva hálálta meg a lelkes hazai közönség. A pénteki gálaesten Varju Péter, az önkormányzat kulturális bizottságának elnöke felolvasta Orosz Csaba köszöntő levelét, a szombati előadáson pedig Rigó Konrád kulturális államtitkár és Kovács Koppány, a Csemadok somorjai alapszervezetének elnöke köszöntötte a jubiláló együttest.

A Csali Gyermek-néptáncegyüttes negyven éve szerves része, alkotója a somorjai magyar kultúrának. Nemzedékek nőttek fel a tánccsoportban, életrevaló barátságok alakultak ki az évek folyamán. A tánccsoport kétségkívül az elmúlt években élte át a leghangosabb sikereit, gondolva itt a magyarországi Fölszállott a páva népzenei és néptánc vetélkedőre, a rengeteg magyországi és hazai aranysávra, különdíjra, de hogy Nagy Myrtil szavaival éljek, ezek az eredmények mind eltörpülnek a mellett a küldetés mellett, amelyet a Csali a somorjai és a környékbeli gyermekekért a hétköznapokban tesz. A Csali jelentősége nemcsak a hagyományok megőrzésében, a gyerekek és a fiatalok értékítéletének fejlesztésében és a szlovákiai magyarok kultúrájának ápolásában merül ki. Az együttes nagyon fontos szerepet játszik a somorjai magyar közösség fejlesztésében és összetartó erejének növelésében is. És ez sokkal fontosabb, mint a látványos sikerek.

A Csali 1978-ban alakult a Csemadok alapszervezete és az akkori Városi Pionír- és Ifjúsági Ház mellett. Első vezetője Bors Éva volt, akinek munkáját a kezdeti években Presinszky Gizella és Kovács Gizella segítették. Az együttes első somorjai bemutatkozására 1979. május 18-án került sor a mozi épületében. Zsúfolásig megtelt a nézőtér. A Csalló és a Csali első bemutatkozása nagyon nagy siker volt. Így kezdődött tehát ez a mai napig is tartó gyönyörű történet. 

A kezdeteket követően, a 80-as évek elején már 130 gyermek táncolt a három korosztályba osztott csoportban. Ha valahova fellépésre indultak, bizony néha két autóbusz sem volt elegendő. 1979-ben Czingelné Miklós Zsuzsanna lett a Kis Csali vezetője, a Nagy Csalié pedig Horváth Judit. Ekkor már annyi önbizalmuk és tudásuk volt, hogy különböző versenyeken vehettek részt. Eleinte járási, majd kerületi és később az országos versenyekre is eljutottak. 1981-ben a Kis Csali első országos versenyéről, Zselízről rögtön a 3. hellyel tért haza.

A Csalinak mindig is volt saját gyermekzenekara. Ezt a hagyományt még Ürge Mária, „Hugi” teremtette meg 1981-ben Hegyiné Csadi Brigitta segítségével, s olyan zenészek kerültek ki szárnyaik alól, akik máig a hazai és magyarországi népzenészszakma legjobbjai közé tartoznak. A zenekart jelenleg Hideghéty Jenő vezeti nagyon nagy sikerrel. A 80-as és 90-es évek sikereinek kovácsa egyértelműen Valacsay Franciska és István volt. A Kis Csalit Franciska vezette, a Nagy Csalit és a Csallót pedig a mindenki Pista bája. A 2000-es években a Csaliban több vezető váltotta egymást. Puháné Kontár Ibolya, Illés-Kádek Kata, Válentné Bauer Kinga, Lelovics Andrea, Dobsa-Fodor Mónika és Dobsa Tamás, Seregi Szilárd, Stresnyák Dagmar, Katona András. Pár évig Brandl Ferenc is vezette a csoportot. Aki viszont végig az együttessel maradt, és ma is vezeti a Pici és Kis Csalit, az Valacsay Franciska, akinek elévülhetetlen érdeme, hogy idén a tánccsoport a 40. születésnapját ünnepelhette. 2008-ban, az együttes 30. jubileumát megelőzően került a Csalihoz Nagy Myrtil, aki ekkor kezdett az ifjúsági csoporttal foglalkozni, majd a Nagy Csalival is. Munkáját a kezdetekben Füzék György és Horváth István segítették. 2015-ben sikerült elérni, hogy egy állandó férfi táncpedagógus is kerüljön az oktatói csapatba Madocsai Imre személyében. Az utóbbi évek hangos sikere az ő nevükhöz fűződik. Ma a Csaliban több mint 180 gyerek táncol. A legkisebbekkel Valacsay Franciska és Dóczé Mónika foglalkozik, a Nagy és az Ifi Csalival pedig Nagy Myrtil és Madocsai Imre.

A Csemadok somorjai alapszervezete, a kezdetektől mint fenntartó, a mindenkori városvezetés  támogatásával próbálja az anyagi és szellemi hátteret biztosítani az együttesnek, hogy az a legmagasabb szinten tudjon teljesíteni. A szakmai és technikai hátteret a városi művelődési központ biztosítja a Csali számára. Hatalmas szerepük azonban a csalis szülőknek van, akik a vezetők nagy segítségére vannak az egyes kiutazásoknál, fellépéseknél.

A Csali Gyermek-néptáncegyüttes elmúlt negyven éve sikertörténet nemcsak városunk, hanem a felvidéki néptáncmozgalom számára is.

Kovács Koppány

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük